مرتضي قديري، رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان مصنوعات سيماني و لوازم فلزي ساختماني تهران در خصوص ساخت يک ميليون مسکن در سال گفت:

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان مصنوعات سيماني و لوازم فلزي ساختماني تهران در خصوص ساخت يک ميليون مسکن در سال گفت: راه اندازي اين پروژه عظيم اگر با برنامه ريزي باشد مي تواند از تورم جلوگيري و اقتصاد را متحول کند؛ اما بدون برنامه ريزي در روند کار به مشکلات عديده اي برخورد کرده و نه تنها تورم را از بين نمي برد؛ بلکه باعث ايجاد تورم خواهد شد.

مرتضي قديري، رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان مصنوعات سيماني و لوازم فلزي ساختماني تهران با بيان مطلب فوق گفت: پروژه هاي ناتمام مانده بر دست دولت و ملت، آسيبي قابل جبران نيست؛ لذا بايد مواد اوليه، نيروي انساني و ديگر اداوات فراهم باشد. نبايد با راه‎اندازي اين پروژه، براي دلالان و سود جويان فرصت ايجاد شود و خداي نکرده فاجعه اي به مانند مشکلات ايجاد شده در عرصه ميوه و سيمان و…. به بار آيد که نه توليدکننده نه توزيع کننده و نه مصرف کننده، هيچکدام نقشي در گراني ها نداشتند؛ اما دلالان خوب منفعت بردند و دودش به چشم همه جز فرصت طلبان رفت.

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان مصنوعات سيماني و لوازم فلزي ساختماني تهران ايجاد بسترهاي لازم براي عملياتي شدن وعده رياست جمهوري در ساخت يک ميليون مسکن در سال را ضروري ترين موضوع براي اين امر دانست و گفت: دولت بايد نظارت اصولي و لحظه به لحظه را فراموش نکند.

وي با اشاره به عوامل موفقيت پروژه ساخت يک ميليون مسکن در سال گفت: نبايد اين نکته مغفول بماند که دولت از پيمانکاراني استفاده کند که سابقه درست و درخشاني در ساخت وساز داشته باشند و در طول ساخت لحظه به لحظه بر پروژه ها نظارت داشته باشد تا در طول ساخت از متريال مناسب ساخت استفاده کنند نه اينکه سازه با مواد و مصالح غير استاندارد ساخته شود و پس از مدتي دوامم نياورده و بر سر خريدارهزينه هاي گزافي را خراب کند، مشکلاتي که در مسکن مهر کما بيش ديديم .

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان مصنوعات سيماني و لوازم فلزي ساختماني تهران گفت: اصولا ًساخت مسکن به دليل مشارکت تعداد بيشماري از مشاغل مختلف در روند پروژه هاي ساخت و ساز مي تواند اشتغال زايي بسيار خوبي را ايجاد کند. پروژهاي عظيمي مانند ساخت يک ميليون مسکن در سال منجر به ايجاد مامن و مسکن براي جوانان خواهد شد؛ اما اينکه بسترسازي هاي لازم انجام شده يا خير موضوعي قابل تامل خواهد بود. مهمترين موضوع، ايجاد بسترهاي مورد نياز، لازم و ضروري است.

قديري در ادامه بيان داشت: فراهم آوردن منابع انساني، مواد اوليه، تثبيت نرخ ارز از بديهي ترين نکاتي است که قبل از ساخت و ساز بايد پي ريزي و برنامه ريزي گردد. تثبيت نرخ ارز در تثبيت عرضه و تقاضا بسيار تاثير دارد. مي توان با برنامه ريزي بهتر و طولاني تر نسبت به توليد اقدام کرد و همين عمل در توليدات کالاها و تامين مصالح براي ساخت نقشي بي بديل دارد.

وي افزود: توليدکنندگان اين صنف آمادگي کامل در عرضه کالاها و مواد مورد نياز ساخت دارند و مي توانند به طور گسترده توليد کنند. مسئله اصلي دسترسي آسان و گسترده به مواد اوليه با قيمت مناسب است. ساز وکار بازار را عرضه و تقاضا مي سازد، معلوم است که اگر در بازار تقاضا بيش از عرضه باشد، روند قيمت ها افزايش مي يابد و بالعکس. در حال حاضر اکثر واحدهاي توليدي با توان و ظرفيت کمتر از پتانسيل خود فعال هستند؛ بنابراين در رکود بسر مي بريم؛ اما اگر ساخت و ساز به جريان بيفتد و مواد اوليه نيز در دسترس باشد، بازار رونقي خواهيم داشت و مي توانيم از تمام توان خود براي اين کار استفاده کنيم.

قديري با اشاره به موانع توليد تصريح کرد: نوع نحوه توزيع مواد اوليه از جمله عوامل محدود کننده در توليد است. انحصار مواد اوليه در دستان دلالان مشکلات عديده اي را براي توليدکننده ايجاد نموده است که بايد با نظارت اصولي و صحيح حل شود. اگر مواد اوليه با اصول صحيح توزيع و به فروش برسد مي تواند بازار سالمي را ايجاد کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *